• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Wybrać do mieszkania rolety czy żaluzje?

Wybrać do mieszkania rolety czy żaluzje?

Obecnie wiele osób sądzi, że rolety i żaluzje są stosunkowo nowym wynalazkiem. Ale nie ma nic bardziej mylnego! Ponieważ już w starożytności wykorzystywano obie formy zasłaniania okien. I to Egipcjanie byli zwolennikami rolet, do których wytwarzania stosowali naciągną trzcinę. Natomiast Japończycy, preferowali żaluzje, które projektowali z modnego po dziś dzień, bambusa. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czy lepiej wybrać do swojego domu rolety czy żaluzje. Przeczytaj go koniecznie!

Podobieństwo pomiędzy roletami, a żaluzjami!

Zacznijmy od tego, że współcześnie rolety i żaluzje wciąż łączy kilka podobieństw. Oba rozwiązania mogą zdobić okno samodzielnie lub być praktycznym uzupełnieniem dla dekoracyjnych firan i zasłon. Ponadto zarówno rolety, jak i żaluzje można dopasowywać do okien o rozmaitym kształcie i wielkości. Plusem jednych i drugich jest szeroka paleta barw.

Różnica materiału

Musisz wiedzieć, że klasyczne, proste rolety projektuje się zazwyczaj z wysokojakościowych tkanin np. bawełny, lnu (materiały naturalne) bądź polamidu i poliestru (włókna syntetyczne). Ponadto większość rolet pokrywa specjalna apretura, dzięki czemu są odporne na nadmierne zabrudzenia, wilgoć, płowienie czy deformacje. Natomiast rolety rzymskie (bardziej ozdobne, składane w harmonijkę) lub weneckie (układające się w fałdy) powstają najczęściej z rozmaitych mieszanek tkanin, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Za to patrząc na żaluzje poprzez pryzmat materiałów, pozostają za roletami zdecydowanie w tyle. Otóż do niedawna na rynku rządziły modele aluminiowe, które powoli odchodzą do lamusa. Zdecydowanie ich główną wadą jest błyskawiczne nagrzewanie się na słońcu podczas upalnych dni. Obecnie zastąpiły je wyroby z tworzyw sztucznych, drewna a także materiałów skóropodobnych.

Czyszczenie

Przede wszystkim rolety wykonane z materiałów pokrytych apreturą są wysoce odporne na brud. Musisz wiedzieć, że czasem jednak i one wymagają odświeżenia, dlatego można je bardzo delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Poza tym rolety typu duo-light najlepiej odświeżać odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej. Od czasu do czasu można również przetrzeć je dobrze wyżętą ściereczką. Warto wspomnieć także o tym, że jedyne rolety, które nadają się do prania to rolety rzymskie. Ich nieskomplikowana konstrukcja pozwala na szybki demontaż i upranie materiału w pralce. Warto jednak pamiętać o jak najdelikatniejszym programie i niskiej temperaturze.

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz