• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Okna dachowe - które wybrać?

Okna dachowe - które wybrać?

Bardzo często kupno okna dachowego może być dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli się na tym kompletnie nie znamy. W związku z tym, aby kupić jak najlepsze okno dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym należy się kierować kupując okna dachowe. Przeczytaj go koniecznie!

Istnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości

Zacznijmy od tego, że pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Generalnie mówi on o tym, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Zwykle współczynnik ten – dla całego okna opisywany skrótem UW – w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Natomiast wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna przekraczać 1,2.

Klasa przepuszczalności powietrza

Następnym z głównych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Musisz wiedzieć, że dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4.

Wodoszczelność okna

Bardzo ważna jest też wodoszczelność okna. Zwykle wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (na przykład: deszcz) napiera na okno. Zazwyczaj w przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.

Inne, ważne wskaźniki, którymi powinniśmy się kierować

Poza tym są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać przymierzając się do zakupu okna dachowego. Otóż pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi natomiast to współczynnik oporu akustycznego, mówiący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Koniecznie powinien on wynosić co najmniej 30–32 decybele. Natomiast w przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – najczęściej na opakowaniu każdego towaru.

CO jest jeszcze ważne przy wyborze okien?

Osoba, która chce dobrać najbardziej odpowiedni dla swojego domu produkt, powinna też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. A dokładniej mowa tu np. o kształcie okna (odpowiadające specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz