• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Okna dachowe - jak je wybrać?

Okna dachowe - jak je wybrać?

Trzeba przyznać, że okna połaciowe stały się nieodłącznym elementem dachów. Chodzi oto, że są najprostszym i najefektowniejszym sposobem naturalnego doświetlenia wnętrz pod dachem. Dodatkowo ich oferta jest tak bogata, że wybór jest dużą przyjemnością i jednocześnie niemałym wyzwaniem. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, które okna dachowe wybrać. Przeczytaj go koniecznie!

Czy okna połaciowe doświetlają dobrze wnętrze?

Zacznijmy od tego, że wmontowane w płaszczyznę połaci okna nie wpływają na zmianę kształtu dachu. Poza tym dla jego wyglądu nie ma więc znaczenia, w którym miejscu zostaną one zamontowane. Zdecydowanie dużo większy wpływ ma to na doświetlenie wnętrz. Musisz wiedzieć, że liczy się więc liczba przeszkleń, ich wielkość i rozmieszczenie. Ponadto nie jest tajemnicą, że wielkość i liczba okien powinna być dobrana w taki sposób, aby powierzchnia przeszklenia stanowiła 10% podłogi doświetlanego wnętrza. W związku z tym, jeśli będzie mniejsza w pomieszczeniu może być zbyt ciemno, a gdy dużo większa – światło może stać się zbyt uciążliwe. Na szczęście taką informację łatwo można znaleźć w folderach producentów. Zdecydowanie przyda się ona na etapie projektowania domu i wtedy, gdy z jakiś powodów chcemy zmienić miejsce zaplanowanych już okien.

Sposób otwierania okien dachowych?
O wiele ważniejszą kwestią jest sposób otwierania okien dachowych. Dlatego, zanim zostaną one zmówione warto się upewnić, które z nich będą wygodniejsze w obsłudze. Zazwyczaj do wyboru mamy okno obrotowe i uchylno-obrotowe. Otóż pierwsze z nich ma oś obrotu w połowie wysokości skrzydła i obracają się o 180 stopni, co umożliwia umycie szyby od zewnątrz. Natomiast drugie – oprócz obracania – ma również funkcję uchylania. Zwykle jest ono dostępne także w wersji z podwyższoną osią obrotu (2/3 wysokości skrzydła). Są jeszcze okna uchylne (klapowe) oraz rozwieralne wykorzystywane najczęściej jako wyłazy dachowe.

Okna, a funkcje pomieszczeń

Poza tym, nie mniej istotne jest dopasowanie okien do funkcji pomieszczeń. Zwykle w domu jednorodzinnym, na poddaszu, najczęściej znajduje się strefa nocna, w której zwykle zlokalizowane są sypialnie, pokoje dzieci i rodzinne łazienki. Dlatego okno w sypialni powinno zapewniać stały dopływ powietrza nawet przy zamkniętym skrzydle przez nawiewniki i klapy wentylacyjne. Mogą one być w uchwycie otwierającym skrzydło. Warto wspomnieć także o tym, że takie modele mają wbudowany filtr, zapobiegający przedostawaniu się kurzu i owadów.

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz