• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Dobre okna dachowe - które wybrać?

Dobre okna dachowe - które wybrać?

Zwykle im okna są niższe, tym mniej ciepła ucieka zimą z domu, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Natomiast to, czy okna będą miały klamki na dole, czy uchwyty do otwierania na górze, zależy m.in. od wysokości ścianki kolankowej i zagospodarowania miejsca pod przeszkleniem. Wbrew pozorom wybór materiałów do budowy domu wcale nie jest łatwy. Dobrze jest jeśli kierujemy się nie tylko ceną, lecz także ich właściwościami, o których chcemy dowiedzieć się jak najwięcej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak wybrać dobre okna dachowe. Przeczytaj go koniecznie!

Jakie parametry powinno mieć okno połaciowe?

Zacznijmy od tego, że najważniejszą cechą okien dachowych jest ich izolacyjność termiczna, charakteryzowana przez współczynnik przenikania ciepła Uw. Zwykle jego wartość określają przepisy zawarte w warunkach technicznych. Musisz wiedzieć, że obecnie Uw okna dachowego nie może przekraczać wartości 1,5 W/(m2K), od 2017 r. - 1,3, a od 2021r. - 1,1. Obecnie dostępne na rynku standardowe okna dachowe już teraz mają U na poziomie 1,3, a wiele z nich osiąga lepsze parametry niż te, które będą obowiązywać po 2020 r. Ich U, mierzone dla zamontowanego okna, ma mniej niż 1,0 - często jest na poziomie 0,8, a w najlepszych przypadkach wynosi nawet 0,58.

Czy okna dachowe zapewniają wentylację wnętrz?

No cóż, wiele dostępnych na rynku okien dachowych wyposażonych jest w nawiewniki obsługiwane przynajmniej ręcznie. Poza tym w wybranych modelach znajdują się automatyczne nawiewniki, które dbają o optymalną ilość świeżego powietrza na poddaszu, bez wyziębiania wnętrz. Ponadto pomieszczenie można dodatkowo przewietrzyć dzięki funkcji, jaką jest mikrouchylenie skrzydła, czego nie zaleca się jednak robić podczas deszczu.

Płaszczyzna okna a płaszczyzna dachu - jak powinny być umieszczone względem siebie?

Przede wszystkim okno zamontowane głębiej w dachu wygląda ładniej, ma także lepsze parametry izolacyjne. Jednak decyzję o wyborze sposobu montażu - standardowym lub obniżonym (4 cm niżej) należy podjąć już przy zakupie produktów, wybierając specjalny kołnierz uszczelniający, przeznaczony do pogłębionego montażu. Musisz być świadom togo, że nowy, uniwersalny kątownik montażowy wygląda nieco inaczej niż poprzednio stosowane kątowniki. W łatwy sposób umieszcza się go w odpowiednim wrębie na ościeżnicy. Natomiast obniżony sposób montażu jest dobry do materiałów pokryciowych o niższym profilu,gdyż okno nie będzie wystawać ponad pokrycie.

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz