• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Jakie okna dachowe wybrać?

Jakie okna dachowe wybrać?

Jeśli stoisz przed wyborem okien dachowych, to powinieneś się dowiedzieć jakie są rodzaje okien połaciowych i czym one się różnią. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy wybrać drewniane, a kiedy plastikowe i na co zwrócić uwagę przy montażu okien. Przeczytaj go koniecznie!

Czy okna połaciowe wystarczająco doświetlą poddasze?

Zacznijmy od tego, że najczęściej, w celu odpowiedniego doświetlenia poddasza światłem naturalnym, wstawia się okna połaciowe. Chodzi oto, że oświetlają one zdecydowanie większą część pomieszczenia niż okna pionowe. W związku z tym mogą zajmować tyle miejsca na dachu, ile wynosi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Dobrze dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Dlatego im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. Decydując się na okna połaciowe, trzeba zwrócić uwagę także na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Otóż im wyższa ścianka kolankowa, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. Wtedy, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność, pod oknem połaciowym warto wstawić jeszcze pionowe, tak żeby powstało zestawienie kolankowe.

Jaki rodzaj okien dachowych wybrać?

Generalnie, najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Ale jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. W związku z tym, żeby tego uniknąć, można wykorzystać okna o podwyższonej osi obrotu znajdującej się mniej więcej w 3/4 wysokości okna. Natomiast okna uchylno-obrotowe dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Jednak wybierając tego typu okna, należy zwrócić uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna do jego otwierania będziemy musieli używać drążka.

Kiedy drewniane, a kiedy plastikowe okna dachowe?

Zwykle okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCW, a także z drewna powleczonego tworzywem sztucznym. Ogólnie uważa się, że okna drewniane są lepsze, bo są zbudowane z takiego samego materiału jak więźba. Chodzi oto, że będą w podobny sposób pracować pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, wiatru. Natomiast okna plastikowe lub powleczone tworzywem sztucznym są przeznaczone do łazienek, bo są odporne na działanie wilgoci. Ale jeśli mamy w łazience dobrą wentylację, można tam zamontować okna drewniane.
 

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz