• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Rolety - jakie wybrać?

Rolety - jakie wybrać?

Trzeba przyznać, że okna z roletami mogą być równie piękne co te ozdobione firanką. Zazwyczaj roleta do łazienki, kuchni i pokoju jest ciekawą alternatywą dla firanek i zasłon. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy wybrać najlepsze rolety. Przeczytaj go koniecznie!

Czy warto montować w domu rolety?

Zacznijmy od tego, że rolety wewnętrzne powstrzymują promienie słoneczne, dzięki czemu we wnętrzach jest ciemniej i chłodniej. Oczywiście taka dekoracja okna nie osłania jednak przed ciepłem słonecznym tak skutecznie jak rolety zewnętrzne czy markizy. Ponadto rolety zwykle powodują częściowe zacienienie, a tylko niektóre z nich mogą dać całkowite zaciemnienie wnętrza. Musisz wiedzieć, że produkowane są one z różnych tkanin: bawełnianych, jedwabnych, poliestrowych lub z włókna szklanego. Bardzo ważne jest także to, że okna z roletami mogą nadać wnętrzu nowego charakteru i zmienić jego styl. Warto przemyśleć jaką funkcję ma pełnić nasza roleta: czy ma być tylko ładną dekoracją okna, a może też chronić przed promieniami słonecznymi? Na pewno będzie najlepiej, jeśli roleta będzie łączyła obie te funkcje.

Okna z roletami: rolety standardowe

Przede wszystkim rolety standardowe robi się je z impregnowanego poliestru, charakteryzuje się on dużą trwałością – nie strzępi się, nie przeciera, nie blaknie, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Taka tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną ukrytym w aluminiowej listwie w górnej części okna. Jednak w wielu modelach ruch rolety odbywa się po bocznych prowadnicach. Chodzi oto, że pozwalają one na płynny ruch rolety i ustawienie jej w dowolnym miejscu. Zazwyczaj tylko w najprostszych modelach nie ma prowadnic, a roletę można zatrzymać w kilku pozycjach za pomocą haczyków.

Okna z roletami: rolety zaciemniające

Produkuje się je również z poliestru, z tym że jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką odbijającą światło i promieniowanie cieplne. Dzięki niej roleta, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Podobnie jak w standardowych, rolety poruszają się po prowadnicach. Mogą mieć jeszcze wmontowaną w prowadnicę uszczelkę, która zapobiega przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest roleta podwójna: do ochrony przed słońcem służy część rolety z materiału transparentnego, do zaciemnienia pomieszczenia – rozwijamy drugą, nieprzepuszczającą światła.

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz