• kontakt@domeknamazurach.com.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

801 265 984

Rozmiar okien dachowych - jak go dobrać do poddasza?

Rozmiar okien dachowych - jak go dobrać do poddasza?

Nie da się zaprzeczyć temu iż najskuteczniejszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Okazuje się, że mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Ponadto dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń – można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza. Przeczytaj go koniecznie!

Jak dobierać wielkość okien i jak je rozmieszczać?

Zacznijmy od tego, że powierzchnię okien dachowych dobiera się do wielkości pomieszczenia, a ściślej do powierzchni podłogi. Panuje zasada, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi (około 10% jej powierzchni). Ale wybierając okno, trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego całkowite wymiary, ale także na powierzchnię szyby. Gdy w pokoju powierzchnię 12 m2, to powinno go doświetlać okno o powierzchni szyby 1,2–1,5 m2. Gdy okno ma np. wymiary 78×140 cm, jego całkowita powierzchnia wynosi 1,09 m2, ale przeszklenia (po odjęciu ram) zaledwie 0,72 m2 p- wtedy dostateczne doświetlenie 12-metrowego pokoju zapewnią dopiero dwa takie okna. W pomieszczeniach pomocniczych (łazienkach, garderobach itp.) okna nie muszą zapewniać tak dużej ilości światła. Powierzchnia przeszklenia może więc być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi. Poza tym ilość światła wpadającego do pomieszczenia możemy zwiększyć, montując kilka okien obok siebie lub nad sobą. Otóż więcej światła daje też kilka małych okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowej niż jedno duże o tej samej powierzchni szyb (różnica ta może sięgać nawet 20%). Daje to większe możliwości precyzyjnego dostosowania warunków świetlnych do indywidualnych potrzeb, a także do kształtowania światłem architektury i klimatu wnętrza.

Na jakiej wysokości montować okna?

Konieczne okno powinno znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi stojącej osobie patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę. W związku z tym, jeżeli pozbawimy się takiej możliwości, możemy odczuwać pewien dyskomfort, wynikający z poczucia odizolowania od świata zewnętrznego. Otóż bezpieczne i wygodne użytkowanie okna gwarantuje umieszczenie jego dolnej krawędzi na wysokości 110–140 cm nad podłogą, górna krawędź znajduje się wtedy na wysokości 180–200 cm. Takie usytuowanie okna umożliwia swobodne ustawianie pod nim mebli oraz przechodzenie obok niego bez pochylania się.

Udostępnij:

Polecamy:

nowoczesne funkcjonalne schody strychowe

Kategorie

Zobacz